Statinis štampo bandymas
Statinis štampo bandymas (bandymas statine plokšte) – vienas iš lauko metodų, skirtas įvertinti grunto deformaciją panaudojus apkrovą. Apvali ar kvadrato formos plokštė periodiškai apkraunama vis didesniu svoriu, taip įvertinant atsiradusio nusėdimo laipsnį priklausomai nuo didėjančios apkrovos.
Statinis štampo bandymas gali būti atliekamas:
- šurfuose bei kitose atvirose kastinėse vietose;
- gręžiniuose;
- įsukus plokštę žemiau gręžinio kirtavietės;
- įsukus plokštę į grunto masyvą.
Lyginant su laboratoriniais tyrimais, skirtais nustatyti gruntų deformacines savybes, statinis štampo bandymas suteikia vienus patikimiausių rezultatų. Jei dėl grunto fizinių savybių (vandeningas, smėlingas, trapus ir panašiai), laboratorinių mėginių paimti neįmanoma, statinis štampo bandymas tampa viena iš nedaugelio galimų alternatyvų deformacijai ištirti.
Dinaminis štampo bandymas
Dinaminis štampo bandymas (bandymas dinamine plokšte) – metodas, skirtas įvertinti žemės sankasų ir kelių pagrindo sutankinimo kokybę. Ant lygaus grunto paviršiaus pastatoma plokštė su ant jos uždėta štanga ir viršuje esančiu plaktu, kuris paleidžiamas kristi. Specialių prietaisų pagalba išmatuojama, koks yra minėtos plokštės nuosėdis į gruntą ir įvertinamas gruntų pagrindo sutankinimo laipsnis.
Dinaminis štampo tyrimas yra skirtas nustatyti, ar konkretus paviršius yra tinkamas virš jo planuojamoms įrengti konstrukcijoms (keliai, greitkeliai, oro uosto takas, geležinkelis ir kita) ir kaip šį veikia didelės apkrovos. Bandymo metu gali būti patikrintas grunto sluoksnis, neviršijantis 0,5 cm storio.